Kerhotoiminta kevät-talvikaudella 2022

Muistikerho

kokoontuu pääsääntöisesti torstaisin klo 13 Mäntymäellä. Kerhossa kehitetään muistia mielenkiintoisilla tehtävillä. Kerhon vetäjinä Riitta Ristolainen ja Risto Sirola.

Kokoontumispäivät talvi-kevätkaudella:

Etänä to 20.1.to 10.2.to 24.2.to 10.3.to 24.3. to 21.4.

Naisten ja miesten kerhot

kokoontuvat samanaikaisesti torstaisin klo 14 Mäntymäellä. 
Naisten kerhoa vetää Annikki Luoma ja miesten kerhoa Hannu Hartala.

Kokoontumispäivät talvi-kevätkaudella:

ETÄNÄ
to 27.1.
to 17.2.to 31.3.to 28.4.

Liity 27.1. kokoukseen Teamsin kautta

Liity kokoukseen napsauttamalla tästä

Kävelykerho

starttaa tiistaisin klo 12 Mäntymäeltä ja reippailee noin tunnin ajan. 
Kerhoa vetää Kari Halme.

Reippailupäivät talvi-kevätkaudella:

ti 11.1.

ti 25.1.

ti 8.2.

ti 22.2.

ti 8.3.

ti 22.3.

ti 12.4.

ti 26.4.

ti 10.5.*

ti 24.5.

*Retki Fjällbon näköalapaikalle. 
Kävelykerholaiset klo 12 kirkon parkkipaikalta liittyvät mukaan.

Lounaskerho

Kun kerta syödään niin syödään yhdessä ja maistellaan eri ravintoloiden makuja Pekka Ruotsalaisen johdolla klo 13. Lounaspaikat ilmoitetaan myöhemmin nettisivullamme ja Facebookissa.

Lounaspäivät talvi-kevätkaudella:

ti 1.2.ti 1.3.ti 5.4.ti 3.5.

Kirjallisuuskerho

Kirjallisuuskerho kokoontuu keskiviikkoisin klo 12 Tuusulan pääkirjastossa. Vetäjänä Lea Sirola ja Erkki Helminen. 
Ke 30.3. kirjana: "Kun niin perkeleesti sahaa – Kopran sahasuvun historia". Sakari Siltala ja Teemu Keskisarja katsovat kirjassa psykologisellakin silmällä perheyritystä, jota myös jäsentenväliset riidat ovat repineet. 
Saatavana mm. e-kirjana Elisa-kirjasta 25,90 €. Tässä linkki!

Kokoontumiset talvi-kevätkaudella:

ke 16.2.ke 30.3.ke 4.5.

Keilakerho

Keilakerhoa vetää vetää Erkki Helminen ja se keilailee Tuus´ Keilaan radalla Sulantie 24:ssä klo 14. Tervetuloa kaikki mukaan!.

Keilailupäivät talvi-kevätkaudella:

ke 12.1.ke 2.2.ke 2.3.ke 6.4.ke 4.5.

Senioritanssi

Senioritanssin askeleihin sinut johdattaa Lea Sirola Mäntymäellä torstaisin klo 14. Tervetuloa viihtymään tähän uuteen kerhoon!

Senioritanssit talvi-kevätkaudella:

to 10.2.

to 10.3.

Kerhon vetäjien yhteystiedot:

Naisten kerho
Annikki Luoma, puh. 040 841 3101, annikki.luoma@elisanet.fi Miesten kerho
Hannu Hartala, puh. 040 742 9484, hannu.hartala@kolumbus.fi
Muistikerho 
Riitta Ristolainen, puh. 045 273 3801, riitta.ristolainen@fimnet.fi ja Risto Sirola, puh. 045 123 1299, risto.sirola@netti.fi
Kävelykerho 
Kari Halme, puh. 040 865 7544, halme.kari@outlook.com
Keilakerho
Erkki Helminen, puh. 040 057 7345, erkki.helminen@kolumbus.fi
Kirjallisuuskerho
Lea Sirola, puh. 040 043 6398, lellu.sirola@gmail.com
Lounaskerho 
Pekka Ruotsalainen, puh. 040 581 1231, pekkaruotsalainen4@gmail.com
Senioritanssi 
Lea Sirola, puh. 040 043 6398, lellu.sirola@gmail.com

Digiapua antaa Lauri Matikka taitonsa mukaan. 
Ota yhteyttä puh. 040 0218 981 tai lauri@matikka.com. 

ENTER ry:n digiopastusta senioreille 

Ikäihmisten tietotekniikkayhdistys ENTER ry tarjoaa senioreille maksutonta lähiopastusta tietoteknisten laitteiden ja palveluiden käyttöön. Opastusta on tarjolla Tuusulan pääkirjastossa syksyllä myöhemmin ilmoitettavina aikoina  Ajanvaraus puh. 040 314 3444. Kesän aikana saatavan etäopastusta: www.entersenior.fi/opastus/etaopastus